Constructii pentru toti

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Constructii pentru toti

Locul unde gaseti raspunsurile la intrebarile tale privind constructiile


    Intretinere tamplarie

    avatar
    Admin
    Admin


    Mesaje : 14
    Data de înscriere : 16/05/2012
    Varsta : 34
    Localizare : Iasi

    Intretinere tamplarie Empty Intretinere tamplarie

    Mesaj  Admin Mier Mai 16, 2012 6:19 am

    Am sa expun cateva din lucrurile care trebuie urmate pentru a incerca sa mentinem in conditii cat mai bune tamplarie de PVC.

    Curatirea periodica a profilelor PVC se face cu o crema speciala. Aceasta da stralucire suprafetelor si in acelasi timp protejeaza tamplaria. Atunci cand nu avem la dispozitie o astfel de crema, putem folosi o solutie de apa cu sapun. Nu se vor folosi substante care ataca profilele PVC sau care sunt abrazive si pot duce la aparitia zgarieturilor pe suprafetele tamplariei.

    Periodic se curata faltul tocului, pentru a evitarea obturarii sliturilor (gaurilor) de evacuare a apei.

    Feroneria se va unge cel o data pe an cu ulei pentru angrenaje fine (asemeni celui pentru masina de cusut) sau cu vaselina speciala.

    Garniturile de cauciuc se vor unge, anual, cu substante pe baza de silicon, care conserva calitatile de etansare si elasticitate ale acestora.

    La orice societate care comercializeaza tamplarie PVC, trebuie sa gasiti setul complet de intretinere pentru tamplaria PVC (crema profile, ulei feronerie , silicon garnituri si hartie cerata pentru lustruit).

    In general pretul acestui set este in jur de 50 RON.

      Data/ora curentă este: Joi Mar 28, 2024 2:43 am